Városlista
2024. szeptember 19, csütörtök - Vilhelmina

Hírek

2011. November 22. 08:00, kedd | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Mi mindenre jó a világ legkönnyebb anyaga?

Mi mindenre jó a világ legkönnyebb anyaga?

Több területen is alkalmazhatják a világ legkönnyebb anyagát, amelyet a kaliforniai HRL Laboratories tudósai állítottak elő.

Hangsúlyozta Bársony István akadémikus, az MTA Műszaki, Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézetének (MTA MFA) igazgatója.

A HRL Laboratories kutatói a Kaliforniai Egyetem, Irvine (UCI) és a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) tudósaival közösen fejlesztették ki az ultrakönnyű anyagot, amely köbcentiméterenként mindössze 0,9 mikrogrammos fajsúlyával százszor könnyebb, mint a Styrofoam polisztirolhab. Ultrakönnyű voltát az anyag egyedülálló rácsos nanoszerkezetének köszönheti, amelynek révén 99,99 százalékban levegőből, s mindössze 0,01 százalék fémből áll – olvasható a Science Daily tudományos hírportálon, valamint a BBC hírei között.

„A dolog nyitja, hogy egymással összekapcsolódó üreges csövek rácsozatát hoztuk létre, a csövek falvastagsága ezerszer vékonyabb, mint az emberi haj átmérője” – hangsúlyozta Tobias Schaedler, a Science legutóbbi számában megjelent tanulmány vezető szerzője.

Az új anyag szerkezete unikális mechanikus tulajdonságokat biztosít a fémnek. Amikor felére préselték össze a mikrorácsozatot, a nyomás megszűnte után a szerkezet visszanyerte alakját, s eredeti vastagságának 98 százalékát.

„A nanoszerkezetű anyagok hihetetlen szilárdsággal és rugalmassággal bírnak. Amennyiben ez a mikrorácsozat szabad alakításának lehetőségével párosul, egyedülálló celluláris anyagot nyerünk” – fogalmazott Lorenzo Valdevit, a projekt vezető tudósa az UCI részéről.

William Carter, a HRL Laboratories kutatója az új anyagot jellemezve elmondta, hogy az Eiffel-torony és a San Franciscó-i Golden Gate-híd ultrakönnyű szerkezetét próbálták nanoméretben megvalósítani.

Mint Bársony István akadémikus rámutatott, mivel valójában egy habosított fémről van szó, az anyag rendkívül jó energiaelnyelő. „Gépkocsik ütközésénél tehet nagyon jó szolgálatot egy ilyen anyag, alkalmazást nyerhet tömítőanyagként, vagy nagyon nagy kapacitású töltéstárolóként, de a katalízisnél is szerepet játszhat” – hangsúlyozta Bársony István.

Címkék: tudósok

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 19. 15:28, csütörtök | Belföld

Árvíz - OVF: megkezdődött a Duna tetőzése a Szigetköznél

2024. Szeptember 19. 06:00, csütörtök | Belföld

Árvíz - Orbán Viktor: megkezdődött a védekezés legnehezebb szakasza

Megkezdődött az árvízi védekezés legkomolyabb és legnehezebb szakasza, ami a számítások szerint jövő hét csütörtökig tart

2024. Szeptember 19. 06:00, csütörtök | Belföld

Árvíz - OVF-szóvivő: kisebb lesz az árvíz, mint 2013-ban

A becslések szerint a maximális vízszint 40 centiméterrel alacsonyabb lesz, mint a 2013-as nagy árvíz idején Budapestnél, illetve a város feletti folyószakaszokon -

2024. Szeptember 18. 06:00, szerda | Belföld

Hirado.hu: ismét meghívta a közmédia Orbán Balázst és Magyar Pétert vitára

Ismét meghívta Orbán Balázst, a miniszterelnök politikai igazgatóját és Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét az M1 aktuális csatorna és a hirado.hu közös csütörtök esti hírháttér műsora, a 48 perc szerkesztősége vitára - írta a h