Városlista
2025. november 7, péntek - Rezső

Hírek

2012. December 27. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: mno.hu

Megtört a jég, Budapestre jön a szlovák államfő

Megtört a jég, Budapestre jön a szlovák államfő

Ivan Gasparovic államfő 2013-ban először Magyarországra látogat, Áder János magyar köztársasági elnök meghívására. Gasparovic hivatali ideje alatt, azaz 9 éve még sosem járt kétoldalú találkozón Budapesten.

A szlovákiai portálok a szlovák állami hírügynökségre hivatkozva februárra teszik Ivan Gasparovic látogatásának időpontját, a vizit alkalmával vélhetően kényesebb természetű kérdések is előkerülnek majd, főként magyar oldalról. Orbán Viktor miniszterelnök már többször jelezte, az idei udvariaskodásokat követően jövőre a megoldatlan kérdéseket is előveszik majd, amelyek terhelik a két ország viszonyát. Ilyen például a magyar kettős állampolgárság, illetve a szlovák reakcióként elfogadott állampolgársági törvény ügye, melynek alapján már szlovák állampolgárok százai veszítették el állampolgárságukat amiatt, mert kérvényezték egy másik ország állampolgárságát. Gasparovic most azt nyilatkozta, hogy az ügy „rossz vért szül”, és az egészet a történészekre kellene hagyni.

A szlovák elnök korábban olyan kijelentésekkel borzolta a kedélyeket, melyek szerint például Szlovákiában csak 300 ezer magyar nemzetiségű ember él, amivel burkoltan arra célzott, hogy a romák tömegesen vallják magukat magyarnak; Esterházy János pedig fasiszta volt.

A még nyitott kérdésekben – például a kettős állampolgárság ügyében – korábban egyeztetés kezdődött, a külügyminiszteri megbízottak tanácskoztak róla – vélekedett Németh Zsolt államtitkár. Az állampolgársági törvényről szólva Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár fogalmazott úgy évértékelőjében, hogy „a szlovák fél számára is egyre inkább világos lesz, milyen visszás helyzet alakult ki a jogszabály következtében. Mindazonáltal szerinte továbbra is a nyelvtörvény jelenti a fő problémát. A kettős állampolgársággal kapcsolatban Szlovákiával kialakult vitáról szólva Zákonyi Botond, a Magyar Külügyi Intézet igazgatója úgy nyilatkozott: egyelőre nem világosak a pozsonyi kormány szándékai. Az igazgató annak a reményének adott hangot, hogy kétoldalú tárgyalásokon sikerül elmozdulást elérni.

Címkék: államfő, szlovákia

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Szijjártó Péter és Marco Rubio kormányközi nukleáris megállapodást írnak alá

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval - közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Orbán Viktor: mi győzelemre játszunk

2025. November 07. 07:29, péntek | Belföld

Felhős, esős idő várható a hétvégén

Pénteken még sokfelé lehet napütés, de aztán beborul az ég, és felhős, esős időre kell készülni a hétvégén.

2025. November 07. 07:27, péntek | Belföld

Otthon Centrum: a vidéki nagyvárosokban is a panellakások drágultak leginkább

Az Otthon Centrum friss adatai szerint a vidéki nagyvárosokban is a panellakások drágultak leginkább, az egy évvel ezelőttinél átlagosan 28,2 százalékkal kerül többe egy négyzetméter.