Hírek
2012. Február 20. 07:27, hétfő |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
Kipucolnák a világűrt
Űrtakarítógéppel kívánja megtisztítani a világűrt a veszélyes hulladékoktól CleanSpeace One nevű programja keretében egy tekintélyes svájci felsőfokú oktatási intézmény, a Lausanne-i Műszaki Egyetem (EPFL).
Programja olyan kisméretű műholdak kifejlesztését irányozza elő, amelyek alkalmasak a világűrben a hulladékok felkutatására, Föld körüli pályáról való eltávolítására és a Föld légkörében való elégetésére.
Jérome Grosse, az EPFL szóvivője elmondta: két megoldást tanulmányoznak. Az egyik a „kamikaze műhold”, amely megragadja a roncsot és vele együtt megsemmisíti magát, a másik pedig megragadja a hulladékot, és a légkörbe juttatja, ahol az lezuhan.
„Itt az ideje, hogy tegyünk valamit, hogy csökkentsük az űrszemét mennyiségét” – mondta Claude Nicollier svájci űrhajós, professzor a program ismertetésekor. A CleanSpace One program költségvetése 10 millió svájci frank (2,4 milliárd forint).
A CleanSpace kifejlesztői elsőként az első svájci műholdat, a 820 grammos, 10 centiméter oldalszélességű Swisscube-ot akarják begyűjteni. Fellövése után a (30 cm hosszú, 10 cm széles és 10 cm magas) CleanSpace One-nak el kell érnie a célpontot, meg kell ragadnia, stabilizálnia kell, el kell távolítani a föld körüli pályáról és a Föld légkörébe kell irányítania, ahol megsemmisíti magát, vagy leejti a roncsot. A hulladék megragadásához az EPFL-n az állat- és növényvilág inspirálta elgondolásokat tanulmányoznak.
Az EPFL szerint 16 ezer, 10 centiméteresnél nagyobb és több százezer ennél kisebb tárgy lebeg a világűrben. Sok közülük a világűrben széthullott rakéták vagy műholdak darabja.
Becsapódás esetén ezek a tárgyak súlyosan megrongálhatják a működő műholdakat. Ez történt 2009 februárjában is, amikor az Iridium-33 nevű amerikai távközlési műhold az üzemen kívüli Kozmosz-2251 orosz műholddal összeütközve felrobbant.
Az ilyen balesetek jelentősen megdrágítják a világűrbe kerülő objektumok biztosítását, amelynek a költségei már most elérik a 20 milliárd dollárt (4404 milliárd forint). Az EPFL szerint szaporodni fognak az összeütközések, mert a hulladékok mennyisége folyamatosan nő.
A Swiss Re svájci viszontbiztosító által tavaly közzétett tanulmány szerint minden évben egy a 10 ezerhez az esélye annak, hogy egy egy centiméteresnél nagyobb hulladék föld körüli pályán keringő, tíz négyzetméteres műholddal ütközik.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 06. 07:00, csütörtök | Belföld
Jövő héten kedden lehet a köztársasági elnök választás
A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
2026. Augusztus 06. 05:00, csütörtök | Belföld
Országosan elérte, Budapesten meg is haladta a 40 Celsius-fokot a legmagasabb hőmérséklet
Országosan 40, Budapesten 43 Celsius-fok volt a legmagasabb hőmérséklet szerda délután, csapadék esélye kizárt - közölte a kormány a szerdai 16 órai, a hőségriasztásról a kormany.hu oldalon közzétett gyorsjelentésében.
2026. Augusztus 06. 04:00, csütörtök | Belföld
Magyar Péter: átfogó energiafejlesztési tervet fogadott el a kormány
A mostani energiaválság tanulságaira is válaszolva átfogó energiafejlesztési tervet fogadott el a kormány szerdai ülésén - közölte Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán szerda este.
2026. Augusztus 05. 13:00, szerda | Belföld
Gajdos László: átfogó országos ellenőrzés indult az akkucégeknél
Országos ellenőrzési program indult augusztus 1-től az akkumulátoripar teljes működési láncának vizsgálatára - közölte az élő környezetért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán.
