Városlista
2026. május 7, csütörtök - Gizella

Hírek

2015. December 28. 07:44, hétfő | Belföld
Forrás: MTI

Jogszabályváltozások - Több ponton módosul a szabálysértési törvény

Jogszabályváltozások - Több ponton módosul a szabálysértési törvény

Több ponton módosul a szabálysértési törvény január 1-jétől.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata által a police.hu oldalon olvasható összegzés szerint a többi között új jogintézmény a szabálysértéseknél a megkeresés, amellyel a bíróság és a rendőrség arra kap felhatalmazást, hogy egy elzárással is sújtható szabálysértés miatt ismeretlen elkövető ellen indult eljárásban állami vagy önkormányzati szervet, hatóságot megkeressen, és tájékoztatást kérjen.

A jogintézmény a büntetőeljárásban már érvényesül, lényeges különbség azonban, hogy a szabálysértések esetében a megkereshető szervek köre lényegesen szűkebb lett. Az ORFK kiemelte, hogy a megkereső hatóság a megkeresés teljesítésére nyolcnapos határidőt állapít meg, és amennyiben a teljesítés elmarad, a megkeresett rendbírsággal sújtható.

További fontos változás, hogy a helyszínen eljáró és intézkedő hatóságok lehetőséget kapnak arra, hogy a törvény alapján lefoglalható tárgyakat - átvételi elismervény ellenében - a helyszínen elvegyék.

Ezenkívül szélesedik a szabálysértési eljárásban alkalmazható körözések köre. A módosítás értelmében a szabálysértési hatóságoknak el kell rendelniük azoknak az elkövetőknek a körözését is, akiket a kiszabott és meg nem fizetett pénzbírság, helyszíni bírság, illetve nem teljesített közérdekű munka helyett szabálysértési elzárásra köteleztek, azonban a felhívásban megjelölt határnapon nem jelentek meg a büntetés-végrehajtási intézetben, és elővezetni sem tudták őket - olvasható a közleményben.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 06. 15:00, szerda | Belföld

Orbán Viktor: az önkény és az akarnokság korszakába lépünk

2026. Május 06. 14:00, szerda | Belföld

Tarr Zoltán: a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumot a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd f

A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni -

2026. Május 06. 12:00, szerda | Belföld

Magyar Péter: Olaszország a mi otthonunk is, jó dolog, hogy visszatértünk Európába

- jelentette ki Magyar Péter leendő magyar miniszterelnök kedd este a Sestri Levante-i nemzetközi filmfesztiválon az Ansa olasz hírügynökség tudósítása szerint.

2026. Május 06. 11:00, szerda | Belföld

Hegedűs Zsolt: az átadás-átvétel során kiszámíthatóságra lehet számítani az egészségügyben

A kormányváltás során és azt követően is stratégiai nyugalomra, kiszámíthatóságra és felelős átadás-átvételre lehet számítani az egészségügyben