Hírek
2012. December 13. 05:00, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Év végéig rekordot dönthet az orvosmigráció
Talán az elmúlt 20 esztendő összesen sem hozott annyi változást az egészségügyben, mint az idei. A kórházak államosítása, az ellátó kapacitások átszabása, teljesen új vezetői garnitúra kiválasztása és kinevezése együttesen óriási kihívást jelentett a terület valamennyi szereplőjének, nem utolsó sorban a betegeknek is. A Magyar Orvosi Kamara évértékelőjében a legfontosabb változásokról számolt be.
2012 Magyarországon – hosszú idő után először – a gyógyítók közül sokak számára a béremelés éve. Ez az orvosok esetében csak illetménykiegészítésként realizálódott. Bár az érintettek körének meghatározása nem volt zökkenőmentes, és a bérfejlesztés mértéke sem lehetett egyöntetű, mégis az orvoskar számára jelentős, a közismert gazdasági helyzet tükrében méltánylandó lépés. Ugyanakkor a Magyar Orvosi Kamara köztestülete folyamatosan szorgalmazza a minden kollégát egyformán érintő béremelést, azt, hogy a bérfelzárkóztatás pályán- és itthon tartó képességének biztosítása végett törvény garantálja a kiszámítható, ütemezett folytatást.
Ez, valamint az ügyeleti és túlmunka díjazás alapjául szolgáló bérek befagyasztása nemcsak a jelenben, de a jövőben is, együttesen és jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a hivatalos adatok szerint az orvos emigráció egyáltalán nem csökkent, s könnyen lehet, hogy év végéig újabb rekordot dönt. A szakorvoshiány egyes területeken kifejezetten veszélyezteti a folyamatos és biztonságos betegellátást - hangzott el az évértékelő sajtótájékoztatón.
A praxistörvény módosítását az érintettek jelentős pozitívumként élik meg. Évtizedes tisztázatlan jogi helyzet a szakma által javasolt módon történő orvoslását eredményezve végre kimondja, hogy a köznyelvben praxisjogként ismert működtetési jog nemcsak személyhez, de egyúttal az adott praxishoz is kötött, ily módon nyerve el koncesszionális jellegét. A törvényben rögzített kötelező szerződési elemek előírása is hozzájárul az alapellátók jogbiztonságának növeléséhez. A háziorvosi rendszer alapjaiban jó, azt nem megváltoztatni, hanem – a generációváltás elősegítésével és a veszteségmentes működtetéshez nélkülözhetetlen anyagiak biztosításával – megerősíteni kell - tájékoztatott álláspontjáról a MOK. Valós népegészségügyi szemléleten alapuló betegségmegelőzés és korai felderítés lehet a jelen válságából kivezető út legfőbb eleme, amelyet csak jól működő alapellátásra lehet alapozni.
A fekvőbeteg ellátó intézmények állami kézbe kerülésével egységesülő rendszer számára készített ügyeleti és túlmunka számítási szabályzat a Magyar Orvosi Kamara szakértőinek kidolgozásában mára átment nem csak a minisztériumi szűrőn, de a GYEMSZI-vel történő egyeztetés is jó halad. Ezzel lehetővé válik, hogy az ügyben érintettek valamennyien egy nyelven beszélve, e területen is biztonságosabb legyen az orvosok helyzete.
A MOK szerint a szakellátást végző gyógyintézmények lejárt szállítói tartozása (adósság) eléri a betegellátás mindennapjait, és veszélyezteti a biztonságos ellátást. (Becslések szerint év végére 70-80 Mrd lehet – várólisták növekedéséhez vezet.)
A gyógyszerkassza 2012-re szabott szintje már igen szűken, helyenként kifejezetten nehézséget okozó módon biztosította a megfelelő gyógyszerellátást. A Magyar Orvosi Kamara kezdeményezése nyomán született egyeztető fórum valamennyi résztvevője, gyógyszergyártók, kereskedők, gyógyszerészek, orvosok, valamint betegek képviselőinek a várható helyzet felett érzett aggodalmát kifejező közös nyilatkozata is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a kormány költségvetést módosító indítványa a gyógyszerkasszát az idei szinten tartani javasolja.
A MOK kimondja: A szakmai minimumrendelet bevezetésének, illetve ellenőrzésének további halasztása jól mutatja, hogy eszköz és főleg emberi erőforrás tekintetében az előírt feltétételek teljesítése sem a jelenben, sem a közeljövőben nem lehetséges. Különösen nem lehetséges akkor, amikor az egészségügyi közkiadások mértéke a GDP-hez mérten tovább csökken, sőt példátlanul 4 százalék alá süllyed 2013-ban.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
2024. November 21. 07:49, csütörtök | Belföld
David Pressman bejelentette távozását
A liberális demokrácia védelmének fontosságáról tartott beszédet David Pressman budapesti amerikai nagykövet, akinek mandátuma január közepén jár le.
2024. November 20. 07:39, szerda | Belföld
Pintér Sándor: az elmúlt két évben több mint kilencven intézkedés segítette az egészségügy jobbítását
Az egészségügy jobbítását több mint kilencven intézkedés segítette az elmúlt két évben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján kedden Budapesten.
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen