Városlista
2026. május 7, csütörtök - Gizella

Hírek

2021. Október 16. 12:01, szombat | Életmód
Forrás: mti - illusztráció: mti

Elkezdődött az 5-11 éves korcsoportnak fejlesztett vakcina EU-s engedélyeztetése

Elkezdődött az 5-11 éves korcsoportnak fejlesztett vakcina EU-s engedélyeztetése

Benyújtotta a német BioNTech és az amerikai Pfizer az Európai Gyógyszerügynökséghez (EMA) az 5-11 éves korosztályba tartozó gyermekeket az új típusú koronavírus okozta betegségtől védő oltásról szóló kutatási adatokat,

így megkezdődött a vakcina európai uniós engedélyeztetési eljárása - közölték pénteken.

A német biotechnológiai vállalkozás és az amerikai gyógyszeripari óriáscég a 12 éven felülieknek szánt készítményük piaci engedélyének kiterjesztését kéri a közösség gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő EMA-tól.

A BioNTech/Pfizer-vakcina lehet az EU-ban első szer, amelyet az 5-11 éves korcsoportban alkalmazhatnak a Covid-19 elleni védettség kialakítására.

Az oltóanyag nem különbözik a 12 éven felüliek körében már használt vakcinától, de alacsonyabb az adagolás, 30 mikrogramm helyett 10 mikrogrammból áll egy dózis. A világhírű magyar kutató, Karikó Katalin vezetésével kifejlesztett, hírvivő RNS (mRNS) technológiára épülő vakcina hatását egy 2268 kisgyermek bevonásával végzett vizsgálatban elemezték. Megállapították, hogy hatékony és biztonságos. A kutatási adatokat az amerikai gyógyszerfelügyeleti hatóságnál (FDA) is benyújtották.

A COMIRNATY néven forgalmazott termék volt az első védőoltás a Covid-19 ellen, amelyet engedélyeztek az EU-ban. A vakcinát két adagban, háromhetes időközönként adják be. Az EMA azt is engedélyezte, hogy a 18 felettieknél beadjanak egy emlékeztető, harmadik adagot is, a második adag beadása után legalább 6 hónappal.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 07. 07:17, csütörtök | Életmód

Érettségi - Pedagógusok: barátságos feladatokat kaptak a diákok történelemből

Ismert témákat, barátságos, jól megoldható feladatokat kaptak a diákok a szerdai történelem érettségin - így nyilatkoztak az MTI által megkérdezett szaktanárok a középszintű írásbeli dolgozatról.

2026. Május 06. 14:00, szerda | Életmód

Csökkentenék az óriásplakátok számát

Karácsony Gergely: a főváros kész tárgyalni az új kormánnyal az óriásplakátok számának csökkentése érdekében.

2026. Május 06. 07:15, szerda | Életmód

Érettségi - Pedagógusok: átlagos nehézségű volt a matekérettségi

Átlagos nehézségű volt a matematikaírásbeli érettségi feladatlap, amely jól lefedte a tanult témákat - így nyilatkoztak az MTI által megkérdezett szaktanárok a keddi írásbeli vizsgáról.

2026. Május 04. 14:00, hétfő | Életmód

Magyar Mérnöki Kamara: fordulópont előtt áll az elektromos autózás Magyarországon

Fordulópont előtt áll az elektromos autózás Magyarországon - közölte a Magyar Mérnöki Kamara az MTI-vel az elektromobilitásról készített tanulmánya alapján.