Hírek
2024. Október 18. 07:46, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Éjszakai gyakorlaton hajtottak végre különleges feladatokat a tűzszerészek Újdörögdön
Különleges feladatokat hajtottak végre az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred katonái nehezített körülmények között az újdörögdi gyakorlótéren csütörtök éjjel.
Bukta Balázs őrnagy, a zászlóalj megbízott parancsnoka a gyakorlatot megelőzően újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy az egyhetes gyakorlat során a tűzszerész szakasz a leginkább "az improvizáns robbanószerkezetek ellen való tevékenységre készül fel".
Elmondta, felderítésre a dróntechnikát használják, valamint bevetnek egy robotot és a keresőkutyákat is.
A helyszínen kiadott sajtóanyagban azt írják: a tűzszerészek egy szórakozóhelyen elkövetett, szimulált merénylet után avatkoztak be, felderítettek, majd ártalmatlanítottak különféle házilag gyártott robbanóeszközöket.
A közleményben idézték Bukta Balázst, aki kiemelte, hogy a szimuláció minden elemében eltért a közszolgálati tűzszerész műveletektől, például a közelmúltban Ferencvárosban talált, második világháborús, egytonnás légibomba sikeres ártalmatlanításakor elvégzett feladatoktól.
Tájékoztatása szerint a megmérettetés elsődleges célja az volt, hogy "kimozdítsák az állományt a komfortzónájából", felmérve az ezred képességeit a valós műveleti területhez megtévesztésig hasonlító közegben. Úgy fogalmazott, megbizonyosodtak arról, hogy a tűzszerészek kritikus helyzetekben jó döntéseket hoznak, és magabiztosan alkalmazzák a rendszeresített speciális tűzszerész eszközöket.
A szimuláció forgatókönyve szerint diszkóban szórakozó civilek ellen követtek el robbantásos merényletet.
A fegyveres támadás elhárítása után érkeztek a helyszínre az ezred katonái speciális tűzszerész tevékenységet támogató technikákkal, robbanóanyag-kereső kutyákkal, majd megkezdték a csapdaként hátrahagyott, házilag gyártott robbanóeszközök felkutatását és hatástalanítását – áll a közleményben.
Kocsis Tibor zászlóst, az alakulat tűzszerész kiképző zászlósát is idézték, aki kiemelte, hogy a csapdaként elrejtett improvizált robbanóeszközök azonosítása, illetve hatástalanítása komoly kihívást jelent az állománynak. Nehezítésként a rossz látási viszonyok, a sötétség, a hideg és a terep is adott volt.
„Emellett igyekeztünk egy valós incidenshez megszólalásig hasonló körülményeket teremteni a fiktív szórakozóhelyen hangos zenével, villódzó fényekkel és diszkófüsttel” – ismertette.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 24. 11:00, kedd | Belföld
Orbán Viktor: Brüsszel és Kijev összefogott ellenük
2026. Március 24. 07:28, kedd | Belföld
Orbán Viktor szerint összejátszanak a titkosszolgálatok és a Tisza
Elfogadhatatlan és szégyenteljes, hogy a titkosszolgálatok kormánnyal szembeni akciói a Tisza Párt érdekében és a Tisza Párton keresztül történnek - mondta a miniszterelnök.
2026. Március 23. 07:18, hétfő | Belföld
Orbán Viktor: Brüsszel, Kijev és a Tisza összejátszanak a magyar emberek ellen
Nem szabad hagynunk, hogy Magyarországon ukránpárti kormány alakuljon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke vasárnap Hódmezővásárhelyen, a kormánypártok választási nagygyűlésén.
2026. Március 23. 07:17, hétfő | Belföld
Hűvösebb, csapadékosabb, szelesebb idő várható a héten
A hét elején még sok napsütés várható 15 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, majd a hét közepén viharos széllel lehűlés érkezik, megnő a csapadék esélye és többfelé várható eső, a Dunántúlon akár havas eső, hó is hull
