Hírek
2011. November 02. 07:41, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Az emberiségnek még van ideje menekülni
Három új exobolygót fedeztek fel amerikai és lengyel csillagászok, akik kutatásaikról az Astrophysical Journal című folyóiratban számolnak be.
Mindhárom bolygó egy-egy hatalmas haldokló csillag, úgynevezett vörös óriás körül kering. A három csillag (HD 240237, a BD+48738 és a HD 96127) mindegyike több tucat fényévre van Naprendszerünktől - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
"Mindhárom csillag folyamatosan püffed, és hamarosan felfalja az összes bolygót, ha túl közel vannak hozzá" hangsúlyozta Alex Wolszczan, a Pennsylvaniai Állami Egyetem professzora, aki az első Naprendszeren kívüli bolygót (exobolygót) felfedezte.
Mint rámutatott, az új kutatás segít megérteni, hogyan fejlődnek a haldokló csillagok bolygórendszerei.
"A csillag felpuffadásával párhuzamosan megváltozik a bolygók pályája, és a legközelebbi planéták eltűnnek. A HD 240237, a BD+48738 és a HD 96127 katalógusjelű csillagok korábban több bolygóval is rendelkezhettek, ám ezeket már elnyelték" - magyarázta Wolszczan. Hozzátette, hogy a BD+48738 katalógusjelű csillag közelében egy rejtélyes objektumot is felfedeztek, amely egy bolygó lehet.
"Érdekes módon, egyikükhöz sem 'merészkednek' a bolygó 0,6 csillagászati egységnél kisebb távolságra. Előfordulhat, hogy a 0,6 csillagászati egység az a bűvös határ, amelynél a bolygókra a megsemmisülés vár" - fogalmazott a professzor.
Alex Wolszczan rámutatott, hogy ötmilliárd év múlva a Nap is vörös óriássá válik, s nagy valószínűséggel felfalja a belső bolygókat. Ám az emberiségnek nem kell aggódni, hiszen még 1-3 milliárd év áll a rendelkezésre, hogy megfontolja, miként települhet át a Jupiter Európa-holdjára.
"Az Európa ma jeges pusztaság, ám ahogy Napunk növekszik, terjeszkedik, a Föld túl forróvá válhat. A Jupiter-hold jégpáncélja felolvadhat, és az Európa néhány milliárd évig az úgynevezett lakhatósági zónában tartózkodik majd, ahol nincs túl hideg, s nincs túl meleg, vagyis éppen megfelelő az életre" - összegezte Alex Wolszczan.
A csillagászati egység a Föld közepes naptávolságával, azaz 149,598 millió kilométerrel egyenlő.
MTI
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld
Szijjártó Péter és Marco Rubio kormányközi nukleáris megállapodást írnak alá
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval - közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.
2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld
Orbán Viktor: mi győzelemre játszunk
2025. November 07. 07:29, péntek | Belföld
Felhős, esős idő várható a hétvégén
Pénteken még sokfelé lehet napütés, de aztán beborul az ég, és felhős, esős időre kell készülni a hétvégén.
2025. November 07. 07:27, péntek | Belföld
Otthon Centrum: a vidéki nagyvárosokban is a panellakások drágultak leginkább
Az Otthon Centrum friss adatai szerint a vidéki nagyvárosokban is a panellakások drágultak leginkább, az egy évvel ezelőttinél átlagosan 28,2 százalékkal kerül többe egy négyzetméter.
