Városlista
2025. november 7, péntek - Rezső

Hírek

2011. Október 05. 07:25, szerda | Belföld
Forrás: OrintPress

A végtörlesztéssel a lakást vásárlók is jól járhatnak

A végtörlesztéssel a lakást vásárlók is jól járhatnak

Sokaknak nem kérdés, hogy a végtörlesztés egy olyan alkalom, amelyet nem szabad elszalasztani, hiszen a 24-25 százalékos árfolyamnyereség egy olyan lehetőség, amely csak egyszer adódik.

A lehetősséggel azonban sokan csak ingatlanjuk eladásával tudnak élni, de vásárlók is kellenek - írja a Duna House elemzője.

A végtörlesztésnek nemcsak az adósok, de a vásárolni szándékozók is győztesei lehetnek. A következő 5 hónapban egymásra találhat az eladói és a vevői szándék, hiszen az árfolyamnyereség olyan teret biztosít az árkialakítás folyamán, ami az ár érzékeny vevői oldalnak is kedvez. Az elmúlt időszakra jellemző volt, hogy az eladók egy része végül meggondolta magát, többek közt épp a CHF szárnyalása következtében, ugyanis a hitelek nagy része így a fedezetül szolgáló ingatlan értékét is meghaladta. A rögzített árfolyammal azonban az ilyen okból visszalépők is újra megjelenhetnek a piacon.

Akik a lakásuk eladásából kívánják a végtörlesztést megoldani, két lehetőség áll a rendelkezésükre: egyrészt családi, baráti kölcsönből, esetleg áthidaló forinthitelből végtörlesztenek, majd ezt követően adják el a lakást és az árból rendezik a tartozást, másrészt megpróbálhatják a rendelkezésre álló időn belül eladni az ingatlant és határidő előtt végtörlesztenek. Mindkét folyamat hatással lesz az ingatlanárak alakulására és ez mozgósíthatja majd a vásárlói oldalt.

Azok az adósok akik a rendelkezésre álló idő alatt szeretnének végtörleszteni, vagyis december 30-ig bejelentik a szándékot a banknál, majd ezt követően 60 napon belül rendezik a hitelüket, minden bizonnyal igyekeznek majd úgy kialakítani az árat, hogy hamar vevőre találjanak. A 24-25 százalékos árfolyam különbözet most elég mozgásteret ad számukra, hogy engedjenek az árból, így prognosztizálható, hogy február végéig egy folyamatosan csökkenő lakásár trend lesz megfigyelhető. A következő 5 hónapban így átlagosan 5-10 százalékos áresést prognosztizál a Duna House, amelyben feltehetőleg a végéhez közeledve erősödik majd a csökkenés, mert a határidő közeledtével az eladók is nagyobb kompromisszumokra lesznek hajlandóak. Fontos, hogy elhelyezkedéstől, lakástípustól függően markáns eltérések is mutatkozhatnak, lesz, ahol ennél lényegesen kisebb, vagy nagyobb mértékű áresés lesz tapasztalható.

Sokan lesznek olyanok, akik valamilyen forrásból megoldják a végtörlesztést és jövőre adják majd el a lakásaikat, hogy abból rendezzék a tartozásukat. Ők már nem lesznek ennyire szoros időkorláthoz kötve, így az árak tekintetében is türelmesebbek lehetnek.A keresleti oldal is élénkülhet, ugyanis a végtörlesztés sok tulajdonost megszabadít a devizahitellel terhelt lakáshoz kötöttségtől és végre kisebbe költözhetnek, érvényesíthetik a költségracionalizálási szándékukat. Ha erre még a kormány által beígért támogatott forinthitel is megérkezik, akkor bizonyára vevői oldal is tovább növekedhet. A fenti okokból a törlesztési határidő utáni időszak ingatlanárai nehezebben jósolhatók, de várhatóan stabilizálódnak az ingatlan árak - olvasható a Gazdasági Rádió honlapján.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Szijjártó Péter és Marco Rubio kormányközi nukleáris megállapodást írnak alá

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval - közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Orbán Viktor: mi győzelemre játszunk

2025. November 07. 07:29, péntek | Belföld

Felhős, esős idő várható a hétvégén

Pénteken még sokfelé lehet napütés, de aztán beborul az ég, és felhős, esős időre kell készülni a hétvégén.

2025. November 07. 07:27, péntek | Belföld

Otthon Centrum: a vidéki nagyvárosokban is a panellakások drágultak leginkább

Az Otthon Centrum friss adatai szerint a vidéki nagyvárosokban is a panellakások drágultak leginkább, az egy évvel ezelőttinél átlagosan 28,2 százalékkal kerül többe egy négyzetméter.